90 lat Związku Rzemiosła Polskiego

W 2023 roku z dumą obchodzimy 90-lecie Związku Rzemiosła Polskiego. 27 października 1933 roku Prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki, wydał Rozporządzenie o izbach rzemieślniczych i ich związku, realizując postulaty rzemieślników. To wydarzenie zapoczątkowało historię krajowej reprezentacji polskiego rzemiosła.

Rzemiosło od wieków odgrywało istotną rolę w gospodarce. Rzemieślnicy, jednocząc się w obronie wspólnych interesów, jednocześnie wspierali rozwój społeczności lokalnych, a ich organizacje służyły Rzeczypospolitej w kluczowych momentach historii. Pierwsze cechy rzemieślnicze zaczęły powstawać już w XIII wieku, a w połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze związki rzemieślników. Mimo oporu zaborców, w 1900 roku powstały pierwsze dwie izby rzemieślnicze – w Poznaniu i Bydgoszczy. Kolejne izby były tworzone sukcesywnie, a w 1932 roku powołano nieformalnie działającą Radę Izb Rzemieślniczych oraz zorganizowano krajowy zjazd delegatów izbowych.

Obecnie Związek Rzemiosła Polskiego obejmuje 25 izb rzemieślniczych, 453 cechy rzemiosł, 58 spółdzielni oraz zrzesza setki tysięcy rzemieślników. Przez lata potwierdziliśmy swoją elastyczność i profesjonalizm, skutecznie odpowiadając na nowe wyzwania i pozostając niezmiennie ważnym elementem gospodarki. Nasza historia, tradycje oraz dualny model kształcenia zawodowego stały się dobrem narodowym, które należy pielęgnować. Jednakże tak wyjątkowy Jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień i podsumowań. Przyszłość i rozwój są dziś kluczowymi wyzwaniami dla rzemiosła, dlatego też stały się motywem przewodnim wydarzeń organizowanych przez Związek Rzemiosła Polskiego w roku jubileuszowym.

12 września 2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania Związku Rzemiosła Polskiego. Główne wydarzenie, uroczysta Gala w Pałacu Chodkiewiczów, zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Patronat medialny sprawowały TVP INFO i TVP3. Partnerami wydarzenia byli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank PKO BP, Firma Siwińscy oraz wszystkie izby rzemieślnicze zrzeszone w strukturze Związku.