Organy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiebiorczości w Białymstoku

Walne Zgromadzenie Członków Cechu

Jest najwyższym organem Cechu uprawnionym do podejmowania uchwał we wszystkich sprawach rzemiosła i jego organizacji na terenie działania Cechu. Do właściwości Walnego Zgromadzenia Członków Cechu należy m.in. ustalanie kierunków rozwoju rzemiosła, rozpatrywanie sprawozdań z działalności Cechu, uchwalanie statutu i jego zmian, uchwalanie zasad gospodarki finansowej Cechu, wybór członków Zarządu, w tym Starszego Cechu, Komisji Rewizyjnej. Walne Zgromadzenia Członków Cechu odbywają się raz w roku. Wyjątkiem jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Cechu zwołane z ważnych powodów przez Zarząd w każdym czasie. Kadencja Organów Cechu trwa 4 lata.

Zarząd

W okresach między Walnymi Zgromadzeniami  – Zarząd jest najważniejszym organem Cechu uprawnionym do kierowania i reprezentowania Cechu. Zarząd organizuje wykonanie zadań Cechu poprzez podejmowanie wszelkich uchwał, decyzji i czynności nie zastrzeżonych w ustawie i w statucie do wyłącznej właściwości innych organów Cechu. Do zakresu działania Zarządu należy m.in. nadzorowanie i kontrolowanie bieżącej działalności Cechu, dbanie o interes i dobro Cechu oraz członków w nim zrzeszonych, opracowanie planów finansowych,  powoływanie i odwoływanie komisji. Kadencja Zarządu wynosi 4 lata.

Komisja rewizyjna

Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest kontrolowanie całokształtu działalności finansowej Cechu, a w szczególności: okresowe badanie sprawozdań finansowych, badanie rocznych sprawozdań finansowych,  składnie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań ze swej działalności wraz z projektami zaleceń, przedstawianie Walnemu Zgromadzeniu wniosków w przedmiocie udzielenia absolutorium Zarządowi Cechu. Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata.